ΑΡΧΑΙΑ ΛΥΡΑ-ΝΕΟΙ ΛΥΡΙΣΤΕΣ Η Αναβίωση της Αρχαίας Ελληνικής Επτάχορδης Λύρας και η Δημιουργία μιας Νέας Μουσικής Φιλοσοφίας

9 Δεκεμβρίου 2023

Το Σάββατο 9 Δεκεμβρίου 2023, στις 20:30, στην Αίθουσα «Μελίνα Μερκούρη» του Κρατικού Ωδείου Θεσσαλονίκης, ο Νίκος Ξανθούλης παρουσιάζει τη σχολή αρχαίας επτάχορδης λύρας, με μια συναυλία και με σύντομες εισαγωγές πριν από κάθε κομμάτι όπου θα περιγράψει τη μαγική πορεία της αναβίωσης της λύρας.

Η αρχαία ελληνική επτάχορδη λύρα σιώπησε για αιώνες. Ο μουσικός και ερευνητής Δρ Νίκος Ξανθούλης, απορρίπτοντας την προφανή  «σιωπή», έδρασε μεθοδικά αξιοποιώντας την πολυετή του εμπειρία ως καλλιτέχνης, συνθέτης, ερευνητής και θαυμαστής του αρχαίου ελληνικού κόσμου.

Αναζητήσεις στοιχείων και τεκμηρίων για τη λύρα, σπουδή για την τεχνική του οργάνου (ατελείωτες ώρες πτήσης), εκπόνηση και έκδοση της «ολοκληρωμένης μεθόδου αρχαίας ελληνικής λύρας», είναι τα πρώτα βήματα.

Ακολουθούν παρουσιάσεις και συναυλίες με διεθνή αναγνώριση τόσο σε ακαδημαϊκό, όσο και καλλιτεχνικό επίπεδο. Το έργο του παρουσιάζεται στα μεγαλύτερα πανεπιστήμια του κόσμου: Hawaii, Stanford, Berklee, Μόσχα (Παν. Λομονόσοφ), Πεκίνο, Μελβούρνη κ.ά.

Η πρόκληση – πρόσκληση για δημιουργία μουσικού ρεπερτορίου για την επτάχορδη λύρα, απευθύνεται και σε άλλους συνθέτες εγνωσμένου κύρους και η αναβίωσή της είναι πλέον γεγονός.

Η επανεμφάνιση της αρχαίας ελληνικής λύρας στα χέρια του Νίκου Ξανθούλη, προσελκύει νέους σπουδαστές, συνεργάτες αλλά και κατασκευαστές της χώρας και του εξωτερικού. Η απήχηση του οργάνου πυροδοτεί την αναζήτηση και άλλων πεδίων δράσης, όπως τη διδασκαλία του σε νεότερους μαθητές και μαθήτριες και τη δημιουργία εκπαιδευτικών προγραμμάτων με άξονα τη λύρα.

Συμμετέχουν οι λυριστές:

– Ευαγγελία Κοψαλίδου

– Σόνια Χαραλαμπίδου

– Γιώργος Νίκας

Τραγούδι: Σοφία Καρακούτα

ΚΡΑΤΙΚΟ ΩΔΕΙΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

Σάββατο, 9 Δεκεμβρίου 2023, 20:30

Αίθουσα «Μελίνα Μερκούρη»

Στην αίθουσα θα υπάρχει μια μικρή έκθεση με ανακατασκευασμένα αρχαία όργανα από τα εργαστήρια του Γιώργου Νίκα και του Νικόλα Μπρα

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ Αρχαία Λύρα-Νέοι Λυριστές