Όπερα La Serva Padrona του Giovanni Battista Pergolesi

4 Ιουνίου 2023

Το Κρατικό Ωδείο Θεσσαλονίκης σας προσκαλεί στην όπερα La Serva Padrona του Giovanni Battista Pergolesi την Κυριακή 4 Ιουνίου 2023 στις 20:00 στο θέατρο «Σοφία Βέμπο» στο Καραπάντσειο Πολιτιστικό Κέντρο Αμπελοκήπων, Μεγάλου Αλεξάνδρου 24, Αμπελόκηποι.

Η κωμική όπερα σε δύο πράξεις La Serva Padrona (Η Υπηρέτρια Κυρά) παρουσιάζεται για μία μοναδική παράσταση, σε μία παραγωγή που αποτελεί  σύμπραξη της Σχολής Μελοδραματικής και της Ορχήστρας Εφήβων του Κρατικού Ωδείου Θεσσαλονίκης υπό τη σκηνοθεσία του καθηγητή Άκη Λαλούση και τη μουσική διεύθυνση του μαέστρου Δημοσθένη Φωτιάδη. Πρόκειται για τη γνωστότερη λυρική δημιουργία του συνθέτη, ένα έργο κωμικό και ανάλαφρο που αγαπήθηκε ιδιαίτερα από το κοινό. Η διασκεδαστική υπόθεση του έργου έχει να κάνει με τα καμώματα και την καπατσοσύνη μίας νεαρής γυναίκας, η οποία καταφέρνει από υπηρέτρια του σπιτιού, να γίνει η σύζυγος του οικοδεσπότη.

Η είσοδος για το κοινό είναι ελεύθερη.

La Serva Padrona

Μουσική: Τζοβάνι Μπατίστα Περγκολέζι

Λιμπρέτο: Τζενάρο Αντόνιο Φεντερίκο

Πρωταγωνιστούν σπουδαστές της Σχολής Μελοδραματικής του Κ.Ω.Θ. από την τάξη του καθηγητή Άκη Λαλούση:

Σερπίνα: Ελένη Δανιήλ (σοπράνο)

Ουμπέρτο: Δημήτρης Φλάρης (Μπασοβαρύτονος)

Βεσπόνε: Νικολέτα Λεονταρίδου , Τζένη Μόσχου (ηθοποιοί από την θεατρική ομάδα Novan)

Συντελεστές παράστασης

Σκηνοθεσία: Άκης Λαλούσης