ODESSA CLASSICS 2023 – Κλασική, τζαζ και ελληνική μουσική

Alexey Botvinov, πιάνο
Κρατική Ορχήστρα Θεσσαλονίκης
Daniel Geiss, Διεύθυνση Ορχήστρας

Η Κρατική Ορχήστρα Θεσσαλονίκης συμμετέχει και φέτος στο Διεθνές Φεστιβάλ Κλασικής Μουσικής “Odessa Classics”. Οι φίλοι της μουσικής θα έχουν την ευκαιρία να απολαύσουν τον παγκοσμίου βεληνεκούς βιολονίστα Daniel Hope και τον διάσημο μαέστρο Daniel Geiss, μαζί με τον πιανίστα και διευθυντή του φεστιβάλ Alexey Botvinov και την δική μας τραγουδίστρια Μαρίνα Σάττι. Το πρόγραμμα της συναυλίας συνδυάζει κλασική, τζαζ και ελληνική μουσική, περνώντας από τον Γκέρσουιν στον Βάιλ και από αυτόν στον μαθητή του Κώστα Γιαννίδη (Γιάννη Κωνσταντινίδη), αποδεικνύοντας πως δεν υπάρχουν σύνορα στη μουσική.

G. Gershwin: An American in Paris
G. Gershwin: Song Suite για βιολί, πιάνο και έγχορδα (διασκευή: Paul Bateman)
K. Weill: Song Suite για βιολί και ορχήστρα (διασκευή: Paul Bateman)
Κ. Γιαννίδης: 5 Τραγούδια

1. “Μια φορά μονάχα ζούμε”  (ενορχήστρωση: Αντώνης Σουσάμογλου & Λάζαρος Τσαβδαρίδης)
2. “Πόσο λυπάμαι”  (ενορχήστρωση: Αντώνης Σουσάμογλου & Λάζαρος Τσαβδαρίδης)
3. “Για σένα μοναχά”  (ενορχήστρωση: Αντώνης Σουσάμογλου & Λάζαρος Τσαβδαρίδης)
4. “Ξύπνα αγάπη μου”  (ενορχήστρωση: Αντώνης Σουσάμογλου & Λάζαρος Τσαβδαρίδης)
5. “Παίξε Τσιγγάνε”  (ενορχήστρωση: Αντώνης Σουσάμογλου & Λάζαρος Τσαβδαρίδης)

ΤΙΜΕΣ ΕΙΣΙΤΗΡΙΩΝ

20€, 15€, 10€ (μειωμένo:άνεργοι, πολύτεκνοι, μαθητές, φοιτητές, σπουδαστές ωδείων, κάτοχοι Ευρωπαϊκής Κάρτας Νέων, μέλη Ένωσης Ελλήνων Μουσουργών, μέλη Συλλόγου Μονίμων Υπαλλήλων ΥΠΠΟ)

ΠΡΟΠΩΛΗΣΗ ΕΙΣΙΤΗΡΙΩΝ

www.tsso.gr & εκδοτήρια ΚΟΘ, Λ. Νίκης 73 (τηλ. 2310 236990)

ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ

ΚΡΑΤΙΚΟ ΩΔΕΙΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ – ΣΥΜΠΑΡΑΓΩΓΗ ΜΕ ΜΕΓΑΡΟ ΜΟΥΣΙΚΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ & ΚΡΑΤΙΚΗ ΟΡΧΗΣΤΡΑ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

Όλα τα έσοδα των συναυλιών του Φεστιβάλ ODESSA CLASSICS 2023 θα διατεθούν για την στήριξη των πληγέντων του πολέμου στην Ουκρανία, σε συνεργασία με το Γενικό Προξενείο της Ουκρανίας στην Θεσσαλονίκη.

Πληροφορίες για το Odessa Classics: