ODESSA CLASSICS 2023 – Ρεσιτάλ πιάνου με τον Sebastian Knauer

ODESSA CLASSICS 2023 - Ρεσιτάλ πιάνου με τον Sebastian Knauer

19 Νοεμβρίου 2023

Sebastian Knauer, πιάνο

Ο Sebastian Knauer είναι ένας κορυφαίος πιανίστας με πάνω από 30 χρόνια καριέρας και με εμφανίσεις σε περισσότερες από 50 χώρες. Έχει ηχογραφήσει 15 CD, τα οποία έχουν αποσπάσει διθυραμβικές κριτικές. Έχει δώσει συναυλίες σε σπουδαίες αίθουσες, όπως η Berlin Philharmonie,η Concertgebouw του Άμστερνταμ, το Théâtre des Champs-Elysées του Παρισιού, η Tonhalle της Ζυρίχης, το Konzerthaus της Βιέννης, το Lincoln Center της Νέας Υόρκης, το National Center for Performing Arts του Πεκίνου και το Toppan Hall του Τόκιο. Αγαπά την μουσική δωματίου, ενώ διοργανώνει συχνά – ή συμμετέχει σε – φιλανθρωπικές συναυλίες. Το 2017 ανέλαβε καλλιτεχνικός διευθυντής στο Διεθνές Μουσικό Φεστιβάλ Schloss Bad Berleburg.

W. A. Mozart: Φαντασία αρ. 4 σε ντο μείζονα, K. 475
F. Schubert: 3 Impromptu
L.van Beethoven: Σονάτα για πιάνο αρ. 14 σε ντο δίεση ελάσσονα, έργο 27 αρ. 2 (Σονάτα του Σεληνόφωτος)
A. Copland: Fou rPiano Blues
E. Satie: Gymnopédies
G. Gershwin: Επιλογή από το Songbook, “Rhapsody in Blue” (Piano Solo Version)

ΤΙΜΕΣ ΕΙΣΙΤΗΡΙΩΝ

12€, 10€, 5€ (μειωμένo: άνεργοι, πολύτεκνοι, μαθητές, φοιτητές, σπουδαστές ωδείων, κάτοχοι Ευρωπαϊκής Κάρτας Νέων, μέλη Ένωσης Ελλήνων Μουσουργών, μέλη Συλλόγου Μονίμων Υπαλλήλων ΥΠΠΟ)

ΠΡΟΠΩΛΗΣΗ ΕΙΣΙΤΗΡΙΩΝ

www.ticketservices.gr, τηλεφωνικά: 210 7234567, στο ταμείο του Θεάτρου Αυλαία (Τσιμισκή 136, Θεσσαλονίκη) και στο ταμείο της αίθουσας την ημέρα της συναυλίας

ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ

ΚΡΑΤΙΚΟ ΩΔΕΙΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

Όλα τα έσοδα των συναυλιών του Φεστιβάλ ODESSA CLASSICS 2023 θα διατεθούν για την στήριξη των πληγέντων του πολέμου στην Ουκρανία, σε συνεργασία με το Γενικό Προξενείο της Ουκρανίας στην Θεσσαλονίκη.

Πληροφορίες για το Odessa Classics: