ODESSA CLASSICS 2023 – Ρεσιτάλ μουσικής δωματίου με τους Daniel Hope και Alexey Botvinov

ODESSA CLASSICS 2023 - Ρεσιτάλ μουσικής δωματίου με τους Daniel Hope και Alexey Botvinov

Daniel Hope, βιολί
Alexey Botvinov, πιάνο

Δύο κορυφαίοι καλλιτέχνες επιστρέφουν στη Θεσσαλονίκη για ένα ρεσιτάλ μουσικής δωματίου. Η διεθνής σόλο καριέρα του περιζήτητου Βρετανού βιολονίστα Daniel Hope ξεπερνά τα 30 χρόνια. Γνωστός για τη μουσική ευελιξία του και την αφοσίωση σε ανθρωπιστικούς σκοπούς, έχει τιμηθεί με μία πλειάδα βραβείων και διακρίσεων που περιλαμβάνουν το “Order of Merit” της Ομοσπονδιακής Δημοκρατίας της Γερμανίας και το Ευρωπαϊκό Βραβείο Πολιτισμού για τη Μουσική (2015). Ο διεθνώς καταξιωμένος Ουκρανός πιανίστας Alexey Botvinov θεωρείται από τους σημαντικότερους ερμηνευτές των έργων του Rachmaninoff. Είναι ο ιδρυτής, πρόεδρος και καλλιτεχνικός διευθυντής του Μουσικού Φεστιβάλ “Odessa Classics”. Από το 2021 το ντούο Daniel Hope και Alexey Botvinov έχουν ηχογραφήσει τέσσερα CD για την εταιρεία Deutsche Grammophon με εντυπωσιακή παγκόσμια επιτυχία. Ανάμεσα στα έργα περιλαμβάνεται η μουσική των Schnittke, Silvestrov, κι ένα φιλανθρωπικό πρότζεκτ με τίτλο Music for Ukraine. Η πιο πρόσφατη ηχογράφηση των Hope και Botvinov για την DG κυκλοφόρησε τον Ιούνιο του 2023 με το 3ο Κοντσέρτο για Πιάνο του PhilipGlass και το Διπλό Κοντσέρτο του Tan Dun.

V. Silvestrov: “Lullaby” (Melodies of the Moments, Cycle VI)
A. Schnittke: Σονάτα για βιολί και πιάνο αρ. 1
A. Pärt: Spiegel im Spiegel
J. Heggie: Fantasy Suite 1803
E. Elgar: Σονάτα για βιολί και πιάνο σε μι ελάσσονα, έργο 82

ΤΙΜΕΣ ΕΙΣΙΤΗΡΙΩΝ

20€, 15€, 10€ (μειωμένo: άνεργοι, πολύτεκνοι, μαθητές, φοιτητές, σπουδαστές ωδείων, κάτοχοι Ευρωπαϊκής Κάρτας Νέων, μέλη Ένωσης Ελλήνων Μουσουργών, μέλη Συλλόγου Μονίμων Υπαλλήλων ΥΠΠΟ)

ΠΡΟΠΩΛΗΣΗ ΕΙΣΙΤΗΡΙΩΝ

Από τα εκδοτήρια του Μεγάρου Μουσικής Θεσσαλονίκης και το www.tch.gr (τηλ. 2310 895938-9)

ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ

ΚΡΑΤΙΚΟ ΩΔΕΙΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ – ΣΥΜΠΑΡΑΓΩΓΗ ΜΕ ΜΕΓΑΡΟ ΜΟΥΣΙΚΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

Όλα τα έσοδα των συναυλιών του Φεστιβάλ ODESSA CLASSICS 2023 θα διατεθούν για την στήριξη των πληγέντων του πολέμου στην Ουκρανία, σε συνεργασία με το Γενικό Προξενείο της Ουκρανίας στην Θεσσαλονίκη.

Πληροφορίες για το Odessa Classics: