ODESSA CLASSICS 2023 – Brussels Chamber Orchestra

Jing Zhao, βιολοντσέλο
Σίμος Παπάνας, βιολί
Myroslava Kotorovych, βιολί

Το 1999, το κοινό πάθος και η αφοσίωση μερικών νέων βιρτουόζων για τη μουσική δωματίου γέννησε την Brussels Chamber Orchestra. Αποτελούμενη από μουσικούς έξι διαφορετικών εθνικοτήτων, επί 24 χρόνια η ορχήστρα έχει δημιουργήσει ένα σπουδαίο πολιτιστικό εργαστήριο στην καρδιά της Ευρώπης. Στο πλαίσιο του φετινού Odessa Classics, το σύνολο συμπράττει με πέντε διακεκριμένους μουσικούς: τον Βέλγο βιολονίστα Michael Guttman, μαέστρο του συνόλου σε αυτήν την συναυλία, ο οποίος υπήρξε ο νεότερος βιολονίστας που έγινε ποτέ δεκτός στο Βασιλικό Ωδείο των Βρυξελλών, με εμφανίσεις σε αίθουσες και μεγάλα διεθνή φεστιβάλ ανά τον κόσμο και πρωτοποριακές ηχογραφήσεις έργων του 20ούαιώνα· τον διεθνώς καταξιωμένο Ουκρανό πιανίστα Alexey Botvinov, από τους σημαντικότερους ερμηνευτές των έργων του Rachmaninoff και ιδρυτή, πρόεδρο και καλλιτεχνικό διευθυντή του “Odessa Classics” την βραβευμένη τσελίστρια Jing Zhao, η οποία έχει καθιερωθεί διεθνώς ως μια από τις πιο πολύπλευρες μουσικούς της γενιάς της· τον διευθυντή της Κρατικής Ορχήστρας Θεσσαλονίκης και διεθνώς διακεκριμένο βιολονίστα Σίμο Παπάνα και την Ουκρανή βιολονίστα Myroslava Kotorovych, μια από τις πιο ενδιαφέρουσες νέες μουσικούς και εκπροσώπους της κλασικής σχολής βιολιού.

J. S.Bach: Κοντσέρτο για πιάνο αρ. 1 σε ρε ελάσσονα, BWV 1052(σολίστ: Alexey Botvinov, πιάνο)
C. P. E. Bach: Rondo Espressivo από τη Σονάτα σε σι ελάσσονα,H.245 (σολίστ: Myroslava Kotorovych,βιολί)
V.Poleva:“Metta”(σολίστ: Myroslava Kotorovych, Βιολί)
J. Haydn: Κονσέρτο για βιολί σε ντο μείζονα Hob.VIIa:1 (σολίστ: Σίμος Παπάνας, βιολί)
Μ. Skoryk: “Melody” (Σολίστ: Σίμος Παπάνας, Myroslava Kotorovych, βιολί)
G. Rossini/E. Sollima: “Une Larme”(σολίστ: Jing Zhao, βιολοντσέλο)
A. Vivaldi: Κοντσέρτο για βιολί και τσέλο σε σι ύφεση μείζονα,RV 547 (σολίστ: Michael Guttman, βιολί, J. Zhao, βιολοντσέλο)
Α. Piazzolla/M.Villuendas: “Concierto para Quinteto”

ΤΙΜΕΣ ΕΙΣΙΤΗΡΙΩΝ

12€, 10€, 5€ (μειωμένo: άνεργοι, πολύτεκνοι, μαθητές, φοιτητές, σπουδαστές ωδείων, κάτοχοι Ευρωπαϊκής Κάρτας Νέων, μέλη Ένωσης Ελλήνων Μουσουργών, μέλη Συλλόγου Μονίμων Υπαλλήλων ΥΠΠΟ)

ΠΡΟΠΩΛΗΣΗ ΕΙΣΙΤΗΡΙΩΝ

www.ticketservices.gr, τηλεφωνικά: 210 7234567, στο ταμείο του Θεάτρου Αυλαία (Τσιμισκή 136, Θεσσαλονίκη) και στο ταμείο της αίθουσας την ημέρα της συναυλίας

ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ

ΚΡΑΤΙΚΟ ΩΔΕΙΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

Όλα τα έσοδα των συναυλιών του Φεστιβάλ ODESSA CLASSICS 2023 θα διατεθούν για την στήριξη των πληγέντων του πολέμου στην Ουκρανία, σε συνεργασία με το Γενικό Προξενείο της Ουκρανίας στην Θεσσαλονίκη.

Πληροφορίες για το Odessa Classics: