Λη Τζένη (Lee Jung Eun)

Doctor of Musical Arts
Master of Arts
Bachelor of Music

Σολίστ, Concertino του μουσικού συνόλου Orpheus Soloists, Υπεύθυνη Τμήματος Εγχόρδων & Μουσικής Δωματίου του St George International Music Festival & Academy και καλλιτεχνική επιμελήτρια του Μουσικού Διαγωνισμού Orpheus Soloists.

Η πολυβραβευμένη βιολονίστα Jung Eun Lee έχει καθιερωθεί διεθνώς ως σολίστ περιλαμβάνοντας στην καριέρα της συνεργασίες με τους Sir N.Marriner, Ch.Hogwood, Ch.W.Green, Ph.Entremont, V.Jordania,
Ch.Henkel, S.Numata, Μ.Αστεριάδου, M.Spangenberg, και τα μουσικά σύνολα Seoul Philharmonic, Yonsei Chamber Orchestra, Kharkiv Philharmonic, Schaffhausen Kammerorchester, Κ.Ο.Θ.

Έχει εμφανιστεί στα διεθνή Φεστιβάλ Aberdeen, Luzern-Basel, Marseille, Trossingen, Δημήτρια, Κυκλάδων, και στις αίθουσες Glazunov Concert Hall, Hermitage, Alexander Theater, Μέγαρο Μουσικής Θεσσαλονίκης & Αθηνών, Musikverein, Theatre Lyrique Clermont-Ferrand.

Έχει ηχογραφήσει το Κοντσέρτο Nr.3 του W.A.Mozart με την Seoul Philharmonic για τον ραδιοτηλεοπτικό σταθμό MBC.

Η Jung Eun Lee διδάσκει στο Κρατικό Ωδείο Θεσσαλονίκης, στο Νέο Ωδείο Θεσσαλονίκης και στην θερινή Ακαδημία του St George International Music Festival & Academy. Με την πολυετή διδακτική της
εμπειρία και καθοδήγηση της, μαθητές της έχουν λάβει βραβεία σε διαγωνισμούς βιολιού εντός και εκτός Ελλάδος.

Η Jung Eun Lee σπούδασε στο Yonsei University στη Σεούλ, στην Ακαδημία Rimsky Korsakov της Αγ. Πετρούπολης και στην Hochschule für Musik του Trossingen.

Παίζει με βιολί του Ιταλού κατασκευαστή Giuseppe Dall’Aglio του 1827.

orpheussoloists.webs.com/